Kapat
keşfetti
Bilim 14 0

Türk Bilim Adamları Teknoloji Sayesinde Yeni Bir Gezegen Keşfetti!

Ege Üniversitesi ve Ankara Üniversitesinde görev yapan üç doktora öğrencisi yeni bir gezegen keşfetti. Güneş sistemine 212 ışık senesi uzaklıkta olan ve Jüpiter’e benzerliğiyle dikkat çeken “öte-gezegen” keşfetti.

türkbilimadamları

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz’ın yaptığı açıklamada, 2007 senesinden beri Türk bilim adamlarının liderliğinde Türk, Japon ve Rus bilim adamlarından oluşan ulusal bir projenin ilk meyvesini verdiğini açıkladı.

Son zamanlarda TÜBİTAK projesiyle de desteklenen bu çalışma Antalya da bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevinde 1,5 metre genişliğinde ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japon Okayama Astrofizik gözlemevinde işbirliği içerisinde iyodin hücresi cihazı kullanarak gözlem yaptıklarını belirtti. Teknoloji çalışmaların işlerini kolaylaştırdığını dile getirdi.

gezegen

gezegen

Türk bilim adamları bu çalışmalarıyla ilk defa bir gezegen keşfetti. Sayın Yılmaz bunun mutluğunu dile getirdi. Jüpiter’den 1,5 kat daha büyük bir gezen keşfetmiştir. Bir gaz devinden oluşan bu gezende yaşam barındırma ihtimali olmadığını vurguladı. Bilindiği gibi Fransa, Amerika ve Kanada yeni bir gezen keşfettiklerinde kendileri isim verdi. Bizlerde kefşettiğimiz gezegene Türk veya Atatürk ismini koyabileceklerini söyledi. Yeni gezegenimiz hayırlı olsun!


Teknolojiden Haberler olarak sizlere güncel teknoloji haberlerini, oyunları, programları eğlenceli ve sade bir dille aktarmaya çalıştık. Herhangi bir kusurumuz varsa affola! Okuduğunuz yazıyla ilgili fikirlerinizi yazı altına Yorum Yaparak bildiriniz. Genel olarak gördüğünüz eksikleri veya önerilerinizi tarafımıza İletişim sayfamızdan bildiriniz.Sitemizin güncel bilgilerinden haberdar olabilmeniz için sosyal ağlarda da ta Teknolojiden Haberler sitemizi  takip etmenizi rica ediyoruz.  Teknoloji Hayattır.!

 

Teknolojiden Haberler {Teknolojiden Haberler}

Sizlere teknoloji haberlerini, incelemelerini, teknoloji dair herşeyi sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermen ‘iz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir