Kapat
javascript nedir
Yazılım 0

Nedir Bu JavaScript?

JavaScript, dünyada yaygın olarak internet tarayıcılarında kullanılan dinamik bir progamlama dilidir. Javascriptle yazılakta olan istemci tarafı betikler sayesinde tarayıcının kullanıcı ile etkileşim halinde olması, tarayıcının kontrol edilmesi, asenkron bir halde sunucuyla iletişime geçmesi ve web sayfası içeriğinin değiştirilmesi gibi görevler sağlanmaktadır. JavaScript, Node.js gibi platformların yardımıyla sunucu olarak da yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. JavaScriptin tabanı prototip tabanıdır, dinamik  türlere ve birinci sınıf fonksiyonlara sahip olan bir betik dildir. Nesne yönelimli, imperatif ve fonksiyonel progamlama prensiplerine sahiptirler. JavaScript ile Java arasında; adları, yazım şekilleri ve standart kütüphanelerdeki benzemeler dışında bir bağlantı bulunmamaktadır ve iki dilin semantikleri çok değişiktir. JavaScript’in yazım şekli C progamlama dilinden üretilerek ortaya çıkarılmış, semantiği ve tasarımıysa Self ve Scheme progamlama dillerinden esinlenmiştir. JavaScript, ECMAScript belirtimleriyle standart bir hale getirilmiştir. Tarihçesine bakacak olursak ilk olarak brendan eich isimli insan tarafından geliştirilmiş olup, ilk defa 1995 senesinin aralık ayında Netscape Navigator 2.0 ile beraber piyasaya çıkarıldı. Geliştirme aşamasında ismi Mocha olarak geçmesine rağmen 1995 tarihinin eylül ayında resmi bir şekilde LiveScript olarak isim verilmişti. javascript nedir Beta3 ile beraber ismi JavaScript olarak değişim geçirdi. Javascript’in isim değişikliğiyle Netscape’nin java teknolojilerine destek vermesi yaklaşık olarak hemen hemen aynı tarihlere denk gelmektedir.


Teknolojiden Haberler olarak sizlere güncel teknoloji haberlerini, oyunları, programları eğlenceli ve sade bir dille aktarmaya çalıştık. Herhangi bir kusurumuz varsa affola! Okuduğunuz yazıyla ilgili fikirlerinizi yazı altına Yorum Yaparak bildiriniz. Genel olarak gördüğünüz eksikleri veya önerilerinizi tarafımıza İletişim sayfamızdan bildiriniz.Sitemizin güncel bilgilerinden haberdar olabilmeniz için sosyal ağlarda da ta Teknolojiden Haberler sitemizi  takip etmenizi rica ediyoruz.  Teknoloji Hayattır.!

 

Teknolojiden Haberler {Teknolojiden Haberler}

Sizlere teknoloji haberlerini, incelemelerini, teknoloji dair herşeyi sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermen ‘iz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*