Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
yigitcan
Teknoloji Haberleri 48 1

Lise Öğrencisi Yiğit Can Apple Açığını Buldu!

Kahramanmaraş da yaşayan lise son sınıf öğrencisi  16 yaşındaki Yiğit CAN Apple önemli bir açığını buldu ve Apple İnternet sitesinde teşekkür  yazısı yayınladı.  Yiğit CAN’ın bulduğu açık Sesli Asistan Siri de bir açık buldu. Bu açık “Kullanıcılar bildirimleri kapatsa bile gelen bildirimleri Siri hala okumaya devam ediyordu.”

Kullanmayı sevdiği Apple ürünlerinin yazılımlarını incelemeye karar verir. Önce yazılım dillerini öğrendi. Daha sonra hafta sonlarında boş vaktini iPhone, iPad ve Mac gibi Apple ürünlerinin yazılımlarını incelemek için geçirdi. Sonunda öyle bir açık buldu ki Apple, bu 16 yaşındaki öğrencinin adını web sitesine yazarak teşekkür etti.

Apple’ın sesli asistanı Siri’deki bir açığı bulan Yılmaz, “Apple’ın paylaştığı kaynak kodlar üzerinden testlerde Siri’deki açığı tespit ettim. Kullanıcı bildirimleri kapatsa bile Siri, bildirimlerim içeriğini okumaya devam ediyordu. Yani siz kapatsanız bile Siri farkına varmıyordu. Apple’ın güvenlikten sorumlu ekibine gönderdim” dedi. Apple, yetkililerinin hızlı şekilde harekete geçtiğini aktaran Yılmaz, şunları anlattı: “Bulduğum açık oldukça önemliydi. Apple’ın iPhone 5s ve üst modellerle, iPad Air ve sonrası ve iPod touch 6. nesili kapsıyordu. Benim iletişime geçtiler ve açığı kapattılar. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adımı yazdılar. 2 bin dolarlık ödülün de sahibi oldum.”

 APPLE MÜHENDİSİ OLMAK İSTİYORUM

Gelecekte yazılımlarla ilgili çalışmak istediğini belirten Yılmaz, “Apple ürünlerine karşı oldukça meraklıyım. Apple mühendisi olmak istiyorum. Apple için programa dillerini öğrendim. Bu alana odaklanmış durumdayım. Okul haricindeki tüm boş vakitlerimi Apple yazılımları üzerine geçiriyorum. Tüm Apple ürünleri hakkında bilgim var” dedi. Apple’ın web sitesinde katkıda bulunanlar listesine adını yazdırdı.


Etiketler: apple,apple’ın,açık,siri,açığı

metehan kanmaz {metehan kanmaz}

“Lise Öğrencisi Yiğit Can Apple Açığını Buldu!” üzerine 1 yorum

  1. FirstSteffen dedi ki:

    güzel bir heves çocukda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error: Kopya İçerik Yasaktır.