Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
kahve
Teknoloji Haberleri 29 0

Kafein Bizi Nasıl Uyanık Tutar ?

Sabahları kahve içmeden güne başlayamayanlardansanız ve ya kahve içmeden uyanık kalkamıyorsanız, MERHABA! Sizlerde kahve bağımlısı oldunuz veya olmaya adaysınız. Hadi inceleyelim nedir bu kafein sevdası ?

kafein

Kafein Nedir?

Tarihi hakkında tam net bir görüş olmasa da insanlık tarihinde ortalama 600 yıldır bir hikayesi vardır. En çok kabul gören efsaneye göre ilk kahve Etiyopya’da keçiler tarafından keşfedilmiştir. Çobanlar keçilerinin garip bir ağaçtan meyve yedikten sonra daha canlı ve atik olduklarını fark ettiler. O zamanlar kahvenin faydalı olduğu kanaatine varıldı. İlk defa içilebilir hale Yemen’de getirildi. Özellikle Sufiler ibadet zamanında ve sırasında uyanık kalabilmek için içiyorlardı. Kahvenin en önemli faydası insanı zinde tutma ve uyanık kalmasını sağlamaktadır. Kafein yalnız kahve değil çay, çikolata, spor içecekleri ve daha bir çok gazlı içecekte bulunmaktadır. Kafein bir ilaç olarak da kabul edilmiştir çünkü merkezi sinir sistemini uyarma etkisi vardır. Kahve içtik den sonra kısa bir zaman da etkisini hissedebilirsiniz. Bir saat içinde kanda dolaşır ve 4 saate yakın vücutta kalmaya devam eder. Tabi her zaman kahve içmek vücutta alışkanlığa neden oluyor bundan dolayı her zaman etkisini göstermeyebilir. Bu durumda bir bardak kahve içiyorsak iki bardağa çıkarmamız lazım yoksa etkisini göremeyiz.

kahve

Nasıl Oluşur?

Kafein vücutta merkezi sinir sistemini uyarır ve anahtar uyku tetikleyici molekülerden birini bloklar bizi uyanık tutmaya başlar. Bu maddenin adı Adenozin’dir. Vücudumuz sürekli olarak enerji kaynağına ihtiyaç duyar ve bu gereksinimini ATP olarak isimlendirilen molekülleri parçalayarak elde eder. Kafeinin Parkison ve Alzheimer hastası olma riskini de engellediği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Kafeinin yağ yakma özelliğiyle de diyet tutkunlarının bir numaralı içeceği haline gelmiştir. Hatta bazı spor organizasyonları yarışma öncesi adil olsun diye kafein testi yapmaktadır. Bu nedenle spor müsabakalarında yasaklanmıştır.

kahve

Hiç Mi Olumsuz Etkisi Yok ?

Tabi ki de kafeinin tüm etkileri faydalı değildir. Kalp atışlarınızı hızlandırır ve kan basıncını yükselterek olumsuz etkilerde sağlar. Yine de kontrolü olarak kahve içme keyfinin tadını çıkarabilirsiniz!


Teknolojiden Haberler olarak sizlere güncel teknoloji haberlerini, oyunları, programları eğlenceli ve sade bir dille aktarmaya çalıştık. Herhangi bir kusurumuz varsa affola! Okuduğunuz yazıyla ilgili fikirlerinizi yazı altına Yorum Yaparak bildiriniz. Genel olarak gördüğünüz eksikleri veya önerilerinizi tarafımıza İletişim sayfamızdan bildiriniz.Sitemizin güncel bilgilerinden haberdar olabilmeniz için sosyal ağlarda da ta Teknolojiden Haberler sitemizi  takip etmenizi rica ediyoruz.  Teknoloji Hayattır.!

metehan kanmaz {metehan kanmaz}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error: Kopya İçerik Yasaktır.