Kapat
internet
Genel 23 0

İnternet Nasıl Gelişmiştir?

İnsanlık tarihinin en önemli buluşlarından biri: İnternet

İnternetin hikayesi nedir? İnternet bugünkü konumuna hangi aşamalardan geçerek ulaşmıştır? İnternetin tarihi 1950 yıllarında bilgisayarların ilk örneklerinin geliştirilmesi ile başlamaktadır. Bilgiayarların ortaya çıkması ile beraber Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa gibi gelişmiş ülkeler bu elektronik oyuncaklar aracılığı ile haberleşmeyi sağlamak amacı ile girişimlerde bulunmuşlardır. Bu bağlamda bugünkü WorldWideWeb (WWW)’ in atası olan WideAreaNetworking (WAN) teknolojisi bu ülkelerin çeşitli laboratuvarlarında inceleme altına alındı. Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından içlerinde Robert Taylor ve Lawrence Roberts’ in yöneticiliğini yaptıkları ARPANET projesinin de bulunduğu çok çeşitli projelerin gerçekleştirilmesi için 1960’lı yıllarda sözleşmeler imzalandı. Geliştirilen teknoloji ve ARPANET projesi ile beraber, WAN kullanılarak ilk mesaj gönderildiğinde takvimler 1969 yılını gösteriyordu. Bu mesaj bir bilgisayar profesörü olan Leonard Kleinrock’ ın Kaliforniya Üniversitesi’ ndeki laboratuvarından bir diğer bağlantı noktası olan Stanford Araştırma Enstitüsü’ ne aktarılmıştır.

ARPANET üzerinden mesaj gönderme işleminin başarılı sonuçlanması ile beraber dönemin ABD Başkanı Nixon, ARPANET sisteminin ülke geneline yayılacak bir şekilde genişletilmesini istemiştir. Bu gelişmelerin ardı arkası kesilmez ve 1971 yılında bugün iş hayatının en önemli haberleşme olanaklarından biri olan e-mail geliştirilir. Bu gelişmenin öncüsü olan R. Tomlinson bir sonraki yıl ise e-mail sisteminin gelişiminde bir mihenk taşı olan programını yazmayı bitirmiştir ve artık “@” sembolü de internet literatüründeki yerini almıştır. Bu esnada ARPANET’ in çalışmaları sürmekteydi ve ARPANET projesi kapsamında Norveç ve İngiltere’ ye ARPANET’ e bağlı ağlar kurulmuştu.

Takvimler 1981 yılını gösterdiğinde günümüzde de teknoloji alanında bir dev olan IBM, kişisel bilgisayarları piyasaya sürdü. Ve karşımızda “Personal Computer 5150” vardı. Bilgisayar ve internet alanında gelişmeler bu denli hızlı yaşanırken aynı zamanda insanlık “bilgisayar virüsleri” ile de tanışmaya başlamıştı. R. Morris isimli bir yüksek lisans öğrencisi o dönemde internet ile bağlantısı olan 50 000′ den fazla bilgisayarın yaklaşık 6 000 kadarını ürettiği “Morris virüsü” ile çökertmeyi başarmıştı. Bu olay internetin güvenliği sorunlarını da gündeme getirmişti ve birçok kişi internetin karanlık tarafında yer almaya başlamıştı.

1990′ lara gelindiğinde internet sadece yazılı olmaktan çıkmıştı. Artık internette görseller de yer alıyordu. 1991 yılında ise günümüzde genellikle diz üstü bilgisayarlara entegre olan “web cam” icat edilmişti. 1993 yılı Türkiye için de dönüm noktalarından biridir. Bu yıl Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), bir ağ üzerinden internete bağlanmıştır.

Milenyum ile beraber internetin normal kullanıcıları bilimsel amaçlar ile kullananların sayısını geçmişti ve sosyal medya kavramı ortaya çıkmıştı. Örneğin günümüzün en yaygın sosyal medya sitelerinden biri olan facebook 2001 yılında M.Zuckerberg tarafından kurulmuştur.

Günümüzde internet artık akıllı telefonlara girmiş ve hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Öyle ki bugün Türkiye’ de yaklaşık 50 milyon kişi internete bağlı ve bunların büyük bir çoğunluğu en az 1 sosyal medya sitesini kullanmaktadır.

KAYNAK : https://bulut.press

Teknolojiden Haberler {Teknolojiden Haberler}

Sizlere teknoloji haberlerini, incelemelerini, teknoloji dair herşeyi sade bir dille yayınlamak için emek harcayan yarı zamanlı Süpermen ‘iz!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir