Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
Hisse Senedi Nedir
Teknoloji Haberleri 202 0

Hisse Senedi Nedir, Nasıl Alınır ve Satılır?

Öncelikle hisse senedinin ne olduğundan başlayalım. Hisse senedi, herhangi bir şirketin pay sahiplerine paylarını belirlemek amacıyla verdikleri değerli evraklara denir. Hisse senedinin birçok çeşiti vardır fakat Türkiye’de en çok nama ve hamiline yazılı hisseler kullanılmaktadır. Ayrıca şunu belirtmeliyim ki her hisse senedinin borsada işlem hakkı yoktur. Borsada işlem görebilmesi için öncelikle kaydedilmesi gerekmektedir. Kaydedilebilmesi için de halka arz denen işlemler yapılmaktadır. Şirket halka arz edileceğini duyurur. Bu demek oluyor ki hisseler artık yatırımcıların taleplerine açıktır. Gerekli işlemler başlatılır, hisse senetleri halka açılır. Arz ve talebe göre hisse senedinin fiyatları belli olur.Borsa kavramının ilk ortaya çıkışından itibaren hisse senediyle bir anılır olmuştur. Borsa sayesinde hisse senetleri ticaret aracına dönüşmüştür. Borsada yatırım yapmak çok karlı bir iş olabileceği gibi sizi diplere de çekebilir. Eğer hisse senediyle yatırım yapmayı düşünüyorsanız piyasayı çok iyi takip etmelisiniz. Yatırıma yapmaya başlamanın ilk basamağı tabiki deneyim kazanmaktır. Bugün ki koşullarla bu işlemler son derece kolaydır. Deneyim kazanmanızı sağlayan ve size sanki bir oyunmuş hissi yaratan demo hesaplarda, sanal para ile hisse senedi alım – satımı yapabilirsiniz.Bu şekilde hem risk almamış olursunuz hem de hisse senedi işlemleri hakkında deneyim kazanmış olursunuz. İşin mantığını anladıktan sonra sıra geldi gerçek yatırımlara. InvestAZ gibi aracı kurumlarla piyasada 7/24 online olabilir,piyasayı sıkı takipte bulunarak zarar etme ihtimalinizi oldukça düşürebilirsiniz. Unutmayın, borsa takibi yapmak,hisse senedi yatırımlarında çok önemli bir nokta. Çünkü hisse senedi fiyat düşüş yükseliş oranı ,arz – talep ilişkisine göre değişim gösterir.

Genel olarak karar verilmesi en zorlanılan konu hissenin ne zaman satın alınacağıdır. Her yatırımcının kendi stratejileri olmalı. Her zaman uzmanların yolundan gidilmemeli, yatırımcının kendi fikirleri de olmalıdır. En genel yatırım felsefesi fiyatların en dip olduğu noktadan satın almaktır. Eğer satın almayı düşündüğünüz hisse senedinin değer kazanacağını düşünüyorsanız satın alın. Geçmişten günümüze kazanıp kaybettiği değerleri incelemek size fikir verebilir.

Borsadan satın almış olduğunuz hisse senedinin değer kaybetmeye başlayacağını anladınız diyelim. O zaman hisse senedini elden çıkartmanız gerekir.Bu noktada piyasayı sıkı takibin önemi görülür. Önceden de bahsettiğimiz gibi borsada yapılan alım – satım işlemlerinin temeli, fiyatı düşükken satın almak ve fiyatın tepe noktasına ulaştığı noktada elden çıkarmaktır.

metehan kanmaz {metehan kanmaz}

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error: Kopya İçerik Yasaktır.