Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
early man
Teknoloji Haberleri 195 1

‘Early Man’ Bilgisayar Grafiklerinin Hafif Dokunuşlarını Zahmetli Kukla Dünyasına Nasıl Uyarlıyor?

Wallace ve Gromit’ in yaratıcısı Nick Park; Aardman Stüdyoları’nın yaratıcı stop-motion, tek resimli hareket, tekniği hakkında konuşuyor.

Yeni mağara adamı filmi “Early Man” da yazar, yönetmen ve animatör Nick Park sürecin başına geri dönüyor. Bu stop-motion filmi yapmak için kullanılan teknikler Park’ın kariyerinin ilk zamanlarıyla aynı olmasına rağmen, en ileri film yapım teknolojileri ile daha da geliştirildi. Çok sevilen plastik dostlar Wallace ve Gromit‘in yaratıcısı Park, Oscar ödüllü animasyon stüdyosu Aardman’ın kurucu ortağıdır. “Early Man” filmi, Aardman stüdyolarından çıkmış olan uzun metrajlı stop-motion filmlerin en yenisi olma özelliğini taşımaktadır.

“Temel teknik işin başlangıcından beri gerçek anlamda değişmedi.” diyor Park, bu titiz animasyon tekniğini ve Aarmand’ı açıklarken. Stop-frame animasyon, stop-motion veya claymation olarak da bilinen bu teknik, modelleme kilinden yapılmış kuklaların her sahnede en ufak hareketleri yaparken fotoğraflarını çekmeyi içerir. Bu görüntüler bütünü hızla oynatıldığında karakterler hayat bulur.Bu teknik yavaş, zahmetli ve titizlik gerektiren bir süreç, ancak Wallace ve Gromit , Shaun the Sheep ve diğer birçok hikayenin hayranları olarak size şunu rahatlıkla söyleyebiliriz, sonuçların gerçek bir cazibesi ve doğallığı var.

early man

Kuklaları ve zemini şekillendirmek zaman ve çaba gerektirir. Elle şekillendirilmiş ağaçların yemyeşil bir vadiden dağlık volkanik asbestlere ve ideal futbol sahalarına çıkan “Early Man” için, Aardman işleri biraz daha kolaylaştırmayı tercih etti. “Biz teknolojiyi kullanmaya her zaman açıktık,” diyor Park ve “Zaten model ya da kil ile yapamayacağımız duman, patlamalar veya bazen su için dijital efektler her zaman vardı. Fakat sondaki büyük maç sahnesini, “Early Man” filminde, otuz bin kukla ile bile oluşturmak gerçek anlamda zorlayıcıydı, bu yüzden bu sahneyi de dijital efekt ile oluşturduk.

Aardman daha önce “Arthur Christmas” ve “Flushed Away” de dahil olmak üzere dijital animasyon filmleri yapmıştı. Fakat “Early Man” ın ana karakterleri, hala eski modaya uygun kararlılıkla, şekillendirilerek animasyonu yapıldı.Bu süreç, film yapımcıları öyküyü birden çok kez akıllarında canlandırmasıyla, çok fazla deneme yanılma içerir.Başlangıç için, bitirilen senaryo ile iş biter ve film şeridi sanatçıları çizime başlar. Ardından animatörler elleriyle kameranın önünde sergileyecekleri oyun için alıştırma yaparlar. “Genellikle en iyi animatörler aslında oldukça iyi oyuncular,” diyor Park.Animatörler, model yapımcıları ve film şeridi sanatçıları fikirlerini paylaşıyor ve bu fikirlerin aynı yönde ilerlemesini sağlamak ise Park’ın işi.” Çoğu zaman sonuçlar çok iyi oluyor,” diyor ama şunu da itiraf ediyor” Bu genellikle birazcık vur kaç taktiği.”

early man

Stop-motion tekniği zahmetli bir süreç olsa bile Park bilgisayar animasyonculuğuna dönmeyecek. “Gerçekten cazip gelmiyor” diyor. “Stop-motion tekniğini daha çok seviyorum. Teknoloji büyük olanaklar sunuyorken ve büyük kalabalık sahneler vesaire yaratabiliyorken, animatörleri çok kaygan olmamaya teşvik ediyorum. Tekniğin keyfini çıkaralım. Bence kildeki parmak izlerinden şereflenmeliyiz. ”

Ve o eski favorilere gelince? “Bir noktada Wallace ve Gromit’e geri dönmek isterim,” diyor Park. “Fakat şimdilik uzun bir süre dinleneceğim!”


Etiketler: early man,park, stop, diyor, motion, çok, için

metehan kanmaz {metehan kanmaz}

“‘Early Man’ Bilgisayar Grafiklerinin Hafif Dokunuşlarını Zahmetli Kukla Dünyasına Nasıl Uyarlıyor?” üzerine 1 yorum

  1. Serkan dedi ki:

    early man en iyi animasyon filmlerinden biri hakikaten.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

error: Kopya İçerik Yasaktır.